Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustrukturyzowane dane w gospodarce obiegu zamkniętego

27 czerwca 2024 | Raporty RZ | Marta Szymborska

Produkty | Standaryzacja i identyfikacja oznakowania

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) wymaga śledzenia istotnych danych produktowych i opakowań. Potrzebna jest sprawna identyfikacja: kody kreskowe, RFID i kody 2D. Rozwiązania GS1 wspomagają biznes w realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego.

Standaryzacja i identyfikacja oznakowania produktów odgrywa istotną rolę w modelu GOZ. Umożliwiają one spójne wykorzystanie danych przez wszystkich uczestników rynku. Do tej pory informacje i dane gromadzono odcinkowo i nie dzielono się nimi na szerokim forum. Zastosowanie wspólnych standardów to sposób na otwarte dzielenie się danymi oraz dostarczanie rzetelnych informacji na temat cyklu życia produktu.

Jak uzyskać ustrukturyzowane dane?

Gospodarka obiegu zamkniętego potrzebuje ustandaryzowanych danych. Muszą być gromadzone na coraz większą skalę, także z wykorzystaniem odpowiedniego oznakowania opakowań. Gromadzenie danych obejmuje wszelkie środki, za pomocą których dane są zbierane: dowolną metodą i w dowolnym celu. Wspólne, otwarte i uniwersalne systemy, takie jak System GS1, są wykorzystywane na całym świecie przez miliony firm. Z danych zapisanych pod postacią kodów (jedno-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12909

Wydanie: 12909

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament